Art and nature,
being two different things, cannot be the same.
Pablo Picasso

At the Gallery

The gallery is currently closed for renovations. However, we're busily planning our next season of exhibits and look forward to presenting you with the line-up soon.

Past Shows

Kent Art Association
Men’s Invitational Show

This show ran for most of December and was the last show of a fantastic year of exhibits. We're busy now planning for another great run of shows for 2024!

Featured Artists for the Men's Invitational Show: Scott Bricher, Ed Martinez, Kenny Litwack, Ismael Checo, Tomas Savrda, Robert Adzema, Plamen Petkov

 


The Fall Juried Show

Congratulations to this year’s Fall Juried Show award winners:

Best in Show - Heather Scofield for her painting “Housatonic Harmony”

Patricia Anne Stockdale Memorial Award for Best Fiber Art - Karen Eckmeier for her quilt art “Jungle Flowers”

Judy J Grabe Memorial Award for Best Floral Painting - Barbara Ripps for her pastel “Awakenings”

Best Photo - Linda Hubbard for her photo “Stillness”

Honorable Mentions go to Brian Johnston, Carol Moore, Karen Bahrenburg, and Mary Terrizzi.

Many thanks to our judges, Muriel Stockdale and Chris Grabe!

The Fall Juried Show has been extended one week! The last day will now be December 2nd when we will be open until 8:00pm for the Kent Holiday Festival!

Many of the works from the Fall Juried Show are on sale from our website on the Current Show Sale page.

AUGUST LIGHT

An Exhibit by members of the SHERMAN ARTISTS ASSOCIATION at the KAA Gallery. This show will run from August 4th through the 27th. Hours will be — Thursday to Saturday, 1-5pm and Sunday 12-4pm

Participating Artists:
Barbara Soares, Blake Kotenbrink, Carolyn Cohen, Christina Lianos, Christina Maschke, Christy Bonaiuto, Cynthia O'Conno, Deborah Rose, Denise Cassano, Denise Schlesinger, Doreen O'Connor, Elizabethe Bogues, Gretchen Abene, Herbert Kroeger, Jane Haslam, Jeff Ginsburg, Jim Stasiak, Kathleen Peck Marks, Kenneth Litwack, Laura Paradiso, Leslie Roy, Linda Hubbard, Liz Rosiello, Lu Li, Lynn Slonaker, M J. Newman, Mary Jane Magoon, Muriel Stockdale, Simone Jeffries, Suzanne Bohrer Ashley, Suzanne Lang, Ted Hollander, Terry Pasquale, & Virginia Schaffer


The Founders ’ Show — In Celebration of our 100th Anniversary

June 30th to July 23rd

Featuring the works of Robert Nisbet, George Lawrence Nelson, Eliot Clark, Floyd Clymer, F. Luis Mora, and Rex Brasher

 

Shawn Sullivan Solo Show

The annual show awarded to the winner of the past year's President's show.


The 2023 Spring Juried Show

Participants in the show included — Paolo Bari, John Benrube, Scott Bricher, Suzy Cahill, MaryAnn Carley, Erin Cordle, Marilyn diChiara, Catherine Easton, Merrill French, Paul Gould, Charles Green, Susan Grisell, Sarah Gubettta, Arndrea Price Johnson, Herbert Kroger, Carl Lawson, Joan MacFarlane, Sally Sargent Markay, JoAnn Miller, James Napoleon, Kathryn Pelletier, Michaela Penna, Antonella Preve, Laure Quinn, Lorraine Ryan, Gerry Sacks, Jeff Sesko, Roberta Shea, Michael Spross, Muriel Stockdale, Shawn Sullivan, Dian Voyajolu, George Voyajolu, and Trudy Walter.


The Fall Juried Show —
November 6th to November 20th

Winners from the Juried Show include:

Lorraine Ryan, Merrill French, Muriel Stockdale, and Honorable Mentions, Erin Cordle, Mary Lou Carlson, Richard Koleszar, and Nancy Rohr, Honorable Mention

 

Fall Juried Show Award Winners

Best in Show for body of work submitted to the Fall Juried Show
Lorraine Ryan
watercolor

2nd Place for body of work submitted to the Fall Juried Show
Merrill French
oil

3rd Place for body of work submitted to the Fall Juried Show
Muriel Stockdale
oil

 

 

The Invitational Sculpture Show —
September 4 - September 25

Curated by Gino and Jackie Zenobia.
This show will run from September 4th to 25th with the opening reception Friday, September 8th from 6-8 pm.

Participants in the Sculpture Show include:
Jen Abbott-Tillou
Paola Bari
Stacy Bogdonoff
Carl Chaiet
Brian Johnston
Frank Kara
Werner Kappes
Matin Malikzada
Bill Merklein
Gino Zenobia

The Members' Show —
July 31st to August 21st

Congratulations to Merrill French who won Best in Show for her oil painting “Having a Beer in Bruges” in the Members Show.

The Elected Artist and Solo Show —
July 31st to August 21st

Congratulations to Shawn Sullivan who won Best In Show for his oil painting “Waiting for Wind” in the 2022 Elected Artists Show.

Also featured was Charles Schmauch in this year’s Solo Show. Charles won Best in Show in last year’s Elected Artists Show for his watercolor “Little Rugbys”.

The International Global Art Show —
July 3rd to 24th

Participants in the Global Show included:

TK

 

The President's Show —
June 3rd to 26th

Participants in the President's Show include:

Karen Bahrenburg, Paola Barri, John Berube, Anne Harriet Carew, Mary Anne Carley, Carl Chaiet, Arline Corcoran, Connie Horton, Judith Beringer Hraniotis, Clara Janzen, Amanda Lynne, Joan Macfarlane, Xiang MacFarlane, Katushka Millones, Brandan McNamara, Juan Moreno, James Napoleon, William Noonan, Joseph Oliveri, Michaela Penna, Anna Petranich, Barbara Ripps, Chandra Rogers, Denise Schlesinger, Shawn Sullivan, Diana Voyajolu, George Voyajolu, and Trudy Walter

President's Show Award Winners

r

Best in Show
“Lady in Waiting”
Anna Petranich
pastel

w

1st Place
“About Vase 3”
Carl Chaiet 
sculpture

e

2nd place
“Commercial St P-Town”
William Noonan
oil

t

Honorable Mention
“Blondie”
Diana Voyajolu
oil

q

The Joan Zipoli Memorial Award for Pastel
“Sky High”
Karen Bahrenburg
pastel

 

Juried Photography and Black & White Show —
May 1st to 22nd

Participants in the Photography and Black & White Show include:

Karen Chase, John Cleary, Ann Fiske, Cynthia Gorman, Eric Hammer, Richard James, Xiao MacFarlane, and Pam White

The Spring Juried Show —
April 3rd to 24th

Participants with selected artwork in the Spring Juried Show include:

William Noonan, Paola Bari, Joan Macfarlane, Andrea Price-Johnson, Jim Malloy, Halsted Lovig, Nancy Rohr, Carl Chaiet, Mechaela Penna, Bonnie Riedinger, Edward Robinson, Carolyn Murray, Vikki Bouffard, Juan Moreno, Connie Horton, Kathy Flynn, Joseph Oliveri, Trudy Walter, Karen Bahrenburg, Katushka Millones, Shawn Sullivan, Arline Corcoran, Tamara Muscarell, Mary Ann Carley, Murial Stockdale, Kathleen Lhommedieu.

2022 Spring Juried Show artwork graphic

PAST SHOWS — 2021

The Womens' Show —
March 4th to 27th

Participants:

A special show featuring five Connecticut Artists —
Elizabeth MacDonald (ceramics) • Chris Osborne (painter) • Tina Puckett (fiber arts) • Heather Neilson (painter) • Pam White (painter, photographer)

Womens' Show 2022 graphic

 

2022 Student Show —
February 12th to 24th

Winning Participants:

Anna Gleason, Frederick Gunn School, pottery • Callie McGuire, Millbrook HS oil on canvas
“Water Equality”, Best in Show • Aurora Smedvig, Hotchkiss School “imagined environment 1”, acrylic on Stonehenge paper • Bodhi Walsh, South Kent School “Hand with Flower”, colored pencil • Jack Seeds, Forman School, “Moody Alaska” digital photo  • Sam Hoyt, HVRHS, pen & ink “Capriccio” • Winslow Rock, Kent School “Flowers” oil • Wyatt Lee, Marvelwood School, photography

2022 Student Show Graphic

 


All work in this gallery © the artist - used by permission