KAA - 93 years
Art and nature,
being two different things, cannot be the same.
Pablo Picasso

Currently at the Gallery

Photography Show —November 10th - December 1st

Award Winners

Peoples Choice Award
“Stand Off”
Karen Chase

Black & White
“Queen Ann’s Lace"
Nina McKitty

Award of Excellence
“Early Morning on Bull Mountain”
Lynn Mellis
Color Photography
"The Bowls”
Cynthia O’Connor
Award of Excellence
“Blue Chairs"
Susan Reinberg
Best in show
“Mexican Wolf"
Abby Ripley
Digital Art
“That time of Day”
Sergio Villaschi
 

Prior Shows

Fall Juried Show — September 8th - October 8th

Award Winners

a

KAA Award for Watercolor
"Beyond the Wall"
Mary Anne Carley
Watercolor

a

Barbara Goodspeed Award
"Ebony"
Sam D’Ambruoso
Charcoal

a
KAA Award for Photography
"Fishermans's Door"
Catherine Easton
Photography
a
KAA Award for Oil
"Come In, Peace"
Dorothy Lorenze
Oil
a
Founders Award, Best in Show
"Precious Moment"
Betty Ann Medeiros
Oil
a
KAA Award for Acrylic
"End of Autumn"
Joan Palmer
Acrylic
a
Carolyn B. Fisher Award for Sculpture
"The Girl in the Hat"
Tatiana Pivetz
Mixed Media
a
KAA Award for Pastel
"Jack and Diane"
Christine Viterello
Pastel

Members' Show II — August 4th to August 26th

Award Winners

HaulenbeekTrisha.EaglesWathDunes.Watercolor

Alice Wolfe Award of Excellence
“Eagles Wath Dunes”
Trisha Haulenbeek
watercolor

SextonDon.Waikiki.MixedMedia

KAA Award of Excellence
“Waikiki”
Don Sexton
mixed media

VillashiSergio.OurOrchidsPhotograph
KAA Award of Excellence
“Our Orchids”
Sergio Villashi
photograph
VitarelloChristine.NutmegHouse.Pastel
Frank Federico Award of Excellence
“Nutmeg House”
Christine Vitarello
pastel
ZenobiaGino.AncientTravelers.MetalSculpture.
KAA Award of Excellence
“Ancient Travelers”
Gino Zenobia
metal sculpture
 

Presidents' Juried Show — June 30th — July 22nd

Award Winners

Sascha Maurer AWS Memorial Award for Watercolor
“Mary Ellen’s Bouquet”
Carolyn Bucha
watercolor

Pastel Society Award for Pastel
“Alone and Empty”
Clayton Buchanan
pastel

George Laurence Nelson Award for Portrait
“Joey”
Harry Burman
oil
KAA Award of Excellence for Acrylics
“Brook Trout”
Keith Davidson
acrylic
John T. Mott Award for Marine Painting
“Still Night”
Jeff Gettis
oil
Willard Paddock Award for Sculpture
“Special Hat”
Werner Kappes
sculpture
Richard Ochs Memorial Award II for Watercolor
“Cross Country Ski Tracks”
Sally Sargent Markey
watercolor
Richard Ochs Memorial Award for Watercolor
“Loggerhead Turtle”
Betty Ann Medeiros
watercolor
Spencer Nichols Award for Oil
“Cherished Threads”
Tamara Oppel
oil
F. Luis Mora Award for Pastel
“Thinking It Over”
Anna Petranich
pastel
Robert Nisbet Award for Graphics
“Dreamer”
Chandra Rogers
pencil
Best in Show – Photograph
“Basket with Crow”
Judy Secco
photograph
Alice Wolfe Award of Excellence
“The Shelf “
Michael Spross
oil
KAA Award of Excellence for Photography
“Happy Together”
Sergio Villaschi
photograph


Elected Artists Show — May 26th - June 17th

Award Winners

Haulenbeck.Symponhy of Waves

Best in Show
“Symphony of Waves”
Trisha SolidayHaulenbeck
Watercolor

Michael Spross, Halcyon at Rest

Award of Excellence
“Halcyon at Rest”
Michael Spross
Oil

Clayton Buchanan,
Award of Excellence
"Of the Streets"
Clayton Buchanan
pastel
 

2018 Spring Juried Show — April 28th to May 13th

Award for Photography  “Zabriskue Point” Paul BergerAward for Photography  “Zabriskue Point” Paul Berger

Award for Photography
“Zabriskue Point”
Paul Berger
photography

Justine Coleman, "Hidden Falls"
Award for Watercolor
“Hidden Falls”
Justine Coleman
watercolor
Arlene Corcoran, "Paradise"
Spencer Baird Nichols
Award for Oil
“Paradise”
Arlene Corcoran
oil
Werner Kappes, "Box Factory"
Award for Sculpture
“Box Factory”
Werner Kappes
sculpture
L.R. Koleszar, "Dockside Deck"
Helen Nichols Jacob Award for Oil
“Dockside Deck”
L.R. Koleszar
oil
Amanda Lynne, "Dance of the Dragonfly"
Award for Acrylic
“Dance of the Dragonfly”
Amanda Lynne
acrylic
Erin Nazzaro, "Friendly Chatter"
Best in Show
“Friendly Chatter”
Erin Nazzaro
acrylic
Tamara Oppel, "Red Ruffus Lemur"

Award of Excellence
“Red Ruffus Lemur”
Tamara Oppel
oil

Christine Vitarello, "Prayer"

Award for Pastel
“Prayer”
Christine Vitarello
pastel

 

Members' Show I — March 24th to April 15th

“Hidden in the Shade”
Zufar Bikbov
Oil

“Underwater Magic”
Werner Kappes
Oil
“Slop”
Chandra Rodgers
Oil
“Floral Romance”
Karin Smith
Photograph
“Samsara”
Gino Zenobia
Mixed Media
 

2018 Student Show — March 3, 4th and 10th, 11th

“Untitled"
 Zoe Davis Bowers
The Gunnery

“Flores”
Mariana Cabrera
Millbrook High School
"Mysterious Dream”
Jenna Coy
Millbrook High School
Award for Sculpture
"Untitled”
Eugene Dolan
Marvelwood School
"Mom”
Stanley Hsia
Kent School
"Stormy Sea”
Conner Hutchisen
South Kent School
"Avocado Seed”
Ella Matsudaira
Housatonic Valley Regional High School

"Negative Space Drawing with Shelf”
Shjon Whitehead
The Gunnery


OUR 2017 SHOWS

The Photography Show — November 11th to the 26th

Award Winners

“Ambivalent No. 2” Jeffrey Kellner Best in Show

“Ambivalent No. 2”
Jeffrey Kellner
Best in Show

“Woldemar Neufeld”  Karin Smith Black & White
“Woldemar Neufeld”
Karin Smith
Black & White
“Diva” Nina McKitty Award of Excellence
“Diva”
Nina McKitty
Award of Excellence
“Hydrangeas” Judith Secco Nontraditional
“Hydrangeas”
Judith Secco
Nontraditional
 



Members' Show II — August 13th to September 4th

Award Winners

“Inner Space” Daniel Barrett Acrylic

“Inner Space”
Daniel Barrett
Acrylic

“Spring Garden” Connie Horton Oil“Spring Garden” Connie Horton Oil
“Spring Garden”
Connie Horton
Oil
“The Crow”
Werner Kappes
Acrylic
“Primos Deli” Jeffrey Kellner Photograph
“Primos Deli”
Jeffrey Kellner
Photograph
“Disney” Tamara Oppel Pastel
“Disney”
Tamara Oppel
Pastel
 

The Presidents' Show — July 1st to August 6th

Award Winners

Laura Bleau

"Connie Wearing a White Scarf"
Laura Bleau
Pastel

J. Gettis
"Heading Back"
Jeff Gettis
Award of Excellence: Pastel
"Hope in a Fractured World” Bob Hill Sculpture
"Hope in a Fractured World”
Bob Hill
Sculpture
"Laborer" Jeffrey Kellner Photography
"Laborer"
Jeffrey Kellner
Photography
"Plum Wine" Dorothy Lorenz Oil
"Plum Wine"
Dorothy Lorenz
Oil
"Sea Turtle" Betty Ann Medeiros Watercolor
"Sea Turtle"
Betty Ann Medeiros
Watercolor
“Sunset, 9 P.M”  Linda Pulatti Best In Show: Oil
“Sunset, 9 P.M”
Linda Pulatti
Best In Show: Oil
“White Memorial State Park" Nancy Warwick Acrylic
“White Memorial State Park"
Nancy Warwick
Acrylic

Spring Juried Show — May 27th – June 18th

Award Winners

o

“Clearing”
Zufar Bikbov

oil

o
“Beaver Lodge at Sunset”
Karen Chase
photograph
o
“Water Ballet Series #9”
Keith Davidson

watercolor
o
“The Sail”
Theresa Kenny

pastel
o
Housatonic & Ten Mile River Confluence
Betty Ann Medeiros
acrylic
o
“Brilliantly Displayed”
Erin Nazarro
acrylic
o
Quiet Halcyon Hall
Michael Spross
photograph
o
“African Antelope”
Gino Zenobia
sculpture

 

Members' Show I — March 25th to April 16th

Awards of Excellence  Winners

x

“Sharon Bog”
Theresa Kenney

pastel

x
“Getting Ready for the Fair”
Kip Miller
pencil
a
“At the Crossroads”
Clayton Buchanan

pastel
d
“Rock Bottom”
Keith Davidson

acrylic
s
“Ambivalent No. 1”
Jeffrey Kellner
photograph
v
“Winter Birches”
Mary Anne Carley
watercolor

All work in this gallery ©the artist - used by permission